SpecShop.pl

Kompas wojskowy, turystyczny, a może busola — który model wybrać?Zanim ludzie zaczęli masowo używać nawigacji samochodowych oraz aplikacji lokalizujących w smartfonach, powszechnie stosowanymi narzędziami nawigującymi były oczywiście mapy oraz kompasy. Obecnie jedynie część osób potrafi poprawnie posługiwać się powyższymi akcesoriami. A przecież aplikacje online nie zadziałają w miejscach bez zasięgu, a także nie okażą się zbyt pomocne w przypadku rozładowania urządzenia.

Najpopularniejsze rodzaje kompasów

Nadal w wielu sklepach z akcesoriami wojskowymi, wędkarskimi czy biwakowymi można znaleźć kompas, który pomaga w wyznaczaniu tzw. północy magnetycznej i odczytywaniu mapy. Klienci poza modelem magnetycznym, mają do wyboru następujące rodzaje:

  • płytkowy (tani i prosty o niewielkich wymiarach),
  • wojskowy (wytrzymały z klapką na przyrządy celownicze),
  • dla nurków (wodoodporne nadające się do odczytu również w ciemnych głębinach, dzięki użyciu farby fluorescencyjnej),
  • geodezyjny (służą do sporządzania zdjęć topograficznych),
  • geologiczny (poza podstawowym wyposażeniem zawierają tzw. klinometr i klizymetr),
  • słoneczny (w trakcie wyznaczania północy brane jest pod uwagę położenie słońca),
  • elektromechaniczny (żyroskopowy) stosowany na łodziach.

Na rynku dostępne są też busole, czyli nieco bardziej zaawansowane przyrządy wyposażone w igłę magnetyczną, elementy celownicze, linijkę oraz obrotowy limbus. W sklepie internetowym specshop.pl zaprezentowano szeroki wybór kompasów wojskowych i turystycznych. Proponowane akcesoria pochodzą od znanych i cenionych producentów, takich jak m.in. Silva, SOL, UST czy Helikon. Klienci mogą zwrócić się o pomoc do pracowników, którzy chętnie doradzą w doborze odpowiedniego modelu, uwzględniając przeznaczenie kompasu oraz indywidualne potrzeby zamawiającego.

Jak prawidłowo używać kompasu?

Każdy posiadacz tego typu akcesorium powinien najpierw zapoznać się z jego obsługą oraz przetestować sprzęt w bliskim otoczeniu (zanim zdecyduje się na wyprawę w nieznane tereny). W pierwszej kolejności należy rozłożyć mapę na równej powierzchni, umieścić na niej urządzenie i poczekać do momentu ustabilizowania igły. Kiedy kompas wskaże północ, wystarczy dopasować mapę do właściwego kierunku i wyznaczyć azymut podróży. Tego typu urządzenie przyda się szczególnie podczas pieszych wędrówek w lesie i górach, a także podczas jazdy na nartach.
Autor: Nicole Pawlak
Wystaw Komentarz

Oceń firmę (0 z 0 głosów)


Brak komentarzy! Bądź pierwszy!

WWW: https://www.specshop.pl
Dodano: 2022-11-28
Telefon: 533 372 997
Miejscowość: Poznań
Adres: Kościuszki 114
Kod pocztowy: 61-717
Źródła: https://www.specshop.pl/pol_m_Outdoor_Survival-i-Bushcraft_Kompasy-336.htmlZlokalizowane Niedaleko