Kancelaria Notarialna Notariusz Małgorzata Wosik-Paziewska

Taksa notarialna w przypadku darowizny - ile wynosi?Do zadań notariusza, czyli prawnika wykonującego zawód zaufania publicznego, zalicza się tworzenie aktów notarialnych, koncentrujących się między innymi na darowiznach czy spadkach. Jest to funkcjonariusz kojarzący się głównie z nabywaniem lub sprzedażą nieruchomości, choć jego kompetencje są o wiele szersze. Informacje zawarte w pismach, jakie przygotowuje, są zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami prawnymi. Zalicza się do nich dokumenty zakładania spółek czy akty własności. Mają one moc prawną, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w postępowaniach sądowych. Do czynności wymagających takiej właśnie formy zalicza się najem okazjonalny, dożywocie oraz ustanowienie odrębnej własności lokalu.

Akty notarialne są zaliczane do dokumentów urzędowych, dlatego ich treści są uznawane za wiarygodne przez organy państwowe. Specjaliści zatrudniani w kancelariach zajmują się także transakcjami opiewającymi na niższe kwoty, niż ma to miejsce w przypadku nieruchomości. Zazwyczaj wiążą się one z wynajmem mieszkania czy innej nieruchomości. Firmy tego typu współpracują też z osobami zainteresowanymi tematyką darowizny. Jej przedmiotem mogą być zarówno domy i mieszkania, jak i ruchomości, czyli samochody lub przedmioty mające dużą wartość.

Za czynności realizowane przez specjalistę pobierana jest taksa notarialna. Darowizna, jaką się zajmuje, daje szansę uzyskania uprawnień opisanych w kodeksie cywilnym. Dzięki niej obdarowany może dochodzić sprawiedliwości przed sądem w momencie, gdy darczyńca nie wywiązał się z ustalonych wcześniej postanowień. Ważne w tym przypadku jest także zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego, w celu opłacenia stosownych podatków.

Pomoc w tej kwestii świadczą przedstawiciele firmy, jaką jest Kancelaria Notarialna Małgorzata Wosik-Paziewska. Współpracują oni z klientami planującymi przeniesienie własności na inną osobę oraz chcące dowiedzieć się więcej na temat obowiązków, jakie muszą spełnić. Podpisywana przez nich umowa darowizny wchodzi w życie w chwili jej zawarcia i przyjmuje formę aktu notarialnego. Najczęściej koncentruje się na lokalach z aktualnymi księgami wieczystymi oraz nieruchomościach gruntowych, nazywanych działkami. Na koszt sporządzenia umowy składa się wspomniana taksa notarialna, której wysokość ustalana jest indywidualnie, opłata sądowa oraz podatek od spadków i darowizn.


Wystaw Komentarz

Oceń firmę (0 z 0 głosów)


Brak komentarzy! Bądź pierwszy!

WWW: https://www.notariusz-olsztyn.com.pl/
Dodano: 2022-11-30
Telefon: 89 678 14 25
Miejscowość: Olsztyn
Adres: 1 Maja 5A
Kod pocztowy: 10-117
Źródła: https://www.notariusz-olsztyn.com.pl/czynnosci-notarialne/umowy-sporzadzane-przez-notariusza/umowa-darowiznyZlokalizowane Niedaleko