Jarosław Bartosiewicz Badania Gruntów i Nawierzchni

http://badanianawierzchni.pl | Badanie zagęszczenia gruntuStan dróg w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Nawet nowe drogi mają wyżłobione koleiny, a zdarza się, że nawierzchnia się kruszy. Winą można by było obarczyć wykonawców, którzy nieraz stawiają na szybkość, a nie jakość, ale to jedynie połowa prawdy. W tym wypadku ważne jest również wykonywanie badań geotechniczych. To one pozwalają ocenić, co dokładnie dzieje się z gruntem, kiedy jest ściskany czy też czy można na nim postawić obiekty budowlane. Nie można określić tego gołym okiem, dlatego też korzysta się ze specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu jest to możliwe.

Wykonywaniem badań geotechnicznych zajmują się laboratoria drogowe w Polsce. Wykonują oni takie badania jak:

  • badanie zagęszczenia gruntu,
  • badanie podbudowy,
  • badanie mieszanek,
  • badanie równości nawierzchni "IRI",
  • badanie współczynnika tarcia.

Dopiero dokładne przyjrzenie się gruntowi pozwala wysnuć jakiekolwiek wnioski. Dzięki badaniu gruntu można nie tylko poznać wskaźnik zagęszczenia, ale również dowiedzieć się, do której klasy nośności zalicza się grunt. Takie badanie pozwalają również ocenić przydatność gruntu jako podłoża nawierzchni czy też sprawdzić, jaki jest wskaźnik różnoziarnistości. Wskaźnik zagęszczenia gruntu bada zagęszczenie nasypowe, a więc to które jest dziełem człowieka.

W laboratoriach drogowych wykonuje się także badania asfaltu. Sprawdza się, jak jest wytrzymały na ściskanie, czy jest mrozoodporny i czy przepuszcza wodę. Pod uwagę bierze się również nasiąkliwość. Ocena parametrów fizyko-chemicznych pozwala na podjęcie decyzji, czy dany beton nadaje się np. do danego projektu budowlanego. Badaniom poddaje się różne rodzaje betonów, do których można zaliczyć np. beton lekki, ciężki, nawierzchniowy, kontraktorowy. 

Specjaliści pracujący w laboratoriach poddają ocenie również równość nawierzchni drogowej. Wykonanie badania równości "IRI" jest wymagane, by droga została odebrana. Równość nawierzchni wpływa nie tylko na komfort, ale również na bezpieczeństwo. Na badanianawierzchni.pl można znaleźć firmę, która specjalizuje się w tego rodzaju badaniach geotechnicznych.
Autor: Nicole Pawlak
Wystaw Komentarz

Oceń firmę (0 z 0 głosów)


Brak komentarzy! Bądź pierwszy!

WWW: http://badanianawierzchni.pl
Dodano: 2018-11-14
Telefon: +48 505 04 08 33
Miejscowość: Poznań
Adres: Rubież 14a
Kod pocztowy: 61-612
Źródła: http://badanianawierzchni.pl/badania-gruntu/Zlokalizowane Niedaleko